Zobacz w jaki sposób przygotować się do poszczególnych badań medycznych

Dzień przed badaniem i w dniu badania (w przypadku gdy badanie odbywa się w godzinach popołudniowych) zachować dietę lekkostrawną tzn. nie jeść surowych owoców, warzyw, słodyczy, nie jeść potraw wzdymających, nie pić soków i napojów gazowanych.
W dniu badanie nie jeść ok. 6h przed badaniem, nie palić i nie żuć gumy.
Przyjść na badanie z pełnym pęcherzem (uczucie parcia na mocz) - minimum 1-1,5 h przed badaniem - wypić około litr wody niegazowanej.
W przypadku tendencji do wzdęć, można przyjąć leki ograniczające nadmierne wytwarzanie gazu w przewodzie pokarmowym, np.: Espumisan 2 kaps. wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i 2 kapsułki rano przed badaniem.
Przynieść ze sobą poprzednie wyniki badań (usg jamy brzusznej, karty wypisu ze szpitala, itp.).
W wypadku małych dzieci- bez specjalnego przygotowania.
 • Badanie najlepiej wykonać po miesiączce - w pierwszej połowie cyklu (zazwyczaj do 14. dnia cyklu).
 • Przynieść ze sobą poprzednie wyniki badań (usg piersi, mammografia, karty wypisu ze szpitala).
Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.
W dniu badanie nie jeść ok. 6h przed badaniem, nie palić i nie żuć gumy. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów.
Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.
Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki, aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).
Pozostanie na czczo przez około 6 – 8 godzin. Można pić, ale tylko wodę. Nie przyjmować żadnych tabletek.
Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepnięcie krwi (zawierające kwas acetylosalicylowy, tiklopidynę, acenokumarol, warfarynę, klopidogrel) powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym to leczenie.
Przez kilka dni poprzedzających badanie ograniczenie objętości posiłków (zalecana dieta ubogoresztkowa), zwiększenie ilości wypijanych płynów. W dzień poprzedzający badanie od godziny 14 – 16 rozpoczęcie przyjmowania doustnego preparatu przeczyszczającego (np. Fortrans – dostępny na receptę), według załączonej ulotki. Jeśli badanie jest zaplanowane w godzinah wieczornych, preparat przeczyszczający przyjmuje się od rana w dniu badania. Od chwili rozpoczęcia przeczyszczania jelita należy nic nie jeść (nie dotyczy małych dzieci; chorzy przyjmujący insulinę lub duże dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych powinni skontaktować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia indywidualnych zasad). Można pić niegazowaną wodę, niesłodzoną herbatę. Inne stale stosowane leki należy normalnie przyjmować.
Przez co najmniej 2 doby poprzedzające badanie nie należy pić napojów gazowanych , unikać słodyczy, słodkich napojów i potraw ciężkostrawnych, wzdymających (rośliny strączkowe, kapusta, cebula). Zazwyczaj zaleca się (za wyjątkiem dzieci i osób bardzo szczupłych), aby przez te 2 doby przyjmować preparat przeciwwzdęciowy (np. Espumisan, dostępny bez recepty) w dawce 3x1 – 2 kapsułki (małe żółte kulki).
W dzień poprzedzający badanie od rana ograniczyć objętości posiłków oraz przyjęcie późnym popołudniem doodbytniczo czopka o działaniu przeczyszczającym; od tej pory do czasu badania należy nic nie jeść (nie dotyczy małych dzieci; chorzy przyjmujący insulinę lub duże dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych powinni skontaktować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia indywidualnych zasad). Można pić niegazowaną wodę, niesłodzoną herbatę. Inne stale stosowane leki należy normalnie przyjmować.
Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie powinno się doprowadzić do wypróżnienia (jeśli to konieczne przy pomocy lewatywy). Badanie powinno być wykonane u pacjentów pozostających na czczo. Są to niezbędne warunki dla uzyskania lepszych obrazów ponieważ w innym przypadku nerki i drogi moczowe mogą być przesłonięte przez gazy lub kał zalegające w jelitach. U pacjentów odwodnionych podaje się dodatkowe ilości płynów w postaci infuzji dożylnych w przeddzień lub w dniu badania. U osób wykazujących skłonności do uczuleń badanie wykonuje się pod osłoną leków przeciwuczuleniowych oraz nierzadko w obecności anestezjologa.
W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.
 • Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego.
 • Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu badanie aktualnie przyjmowane leki oraz przebyte choroby serca.
 • W czasie badania należy natychmiast zgłosić wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból w klatce piersiowej, duszność).
 • Badanie nie wymaga przygotowania.
 • Przynieść ze sobą poprzednie wyniki badań (usg tarczycy, ewentualnie: badanie TSH, poziomy hormonów, przeciwciał).
 • Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania.
 • Zaleca się, aby badanie wykonać między 5 a 12 dniem cyklu. Nie dotyczy kobiet po menopauzie.
 • W dniu badania nie należy używać kosmetyków (kremu, balsamu, dezodorantu oraz talku).
 • Na badanie należy zabrać wcześniejszy wynik mammografii bądź zbliżone badania (klisze i opisy).
 • Wymagane jest skierowanie od lekarza.
 • Na badanie trzeba stawić się na czczo- minimum 6h nie pić i nie jeść.
 • Doustne leki przyjmowane na stałe powinno się przyjąć po badaniu.
 • Przed badaniem wstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy.
 • Zabrać wcześniejsza dokumentacje dotyczącą badań obrazowych.
 • Przeciwskazania: ciąża.
 • Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
 • Badanie powinno się wykonać od 5 do 10 dnia cyklu.
 • Stosowny termin badania może również określić lekarz.
 • Dzień przed planowanym badaniem należy spożywać dietę lekkostrawną (wykluczyć: owoce, jarzyny, pieczywo ciemne).
 • Nie pić napojów gazowanych oraz soków owocowych.
 • Zażywać Espumisan 3 x dziennie po 2 kapsułki (środek dostępny bez recepty).
 • W dniu badania należy pozostać na czczo lub być co najmniej 6 h po posiłku.
 • W dniu badania należy się wypróżnić.
 • Wstrzymać się od palenia papierosów.
 • Dodatkowo jeśli badanie RTG dotyczy kobiet w wieku rozrodczym zaleca się, by wykonać w pierwszych 12 dniach cyklu ( o ile lekarz nie postanowi inaczej), aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.
Wykonanie badania rezonansu magnetycznego nie wymaga szczególnego przygotowania. W celu odpowiedniego nawodnienia organizmu, w przypadku badania z zastosowaniem środka kontrastowego , należy wypić około 1 litra płynów (woda, słaba herbata). Na badanie należy przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym elementów metalowych typu: guziki, pasek, zegarek, klucze, karty płatnicze i telefon komórkowy (mogą ulec rozmagnesowaniu). Jeśli badanie dotyczy głowy i oczodołów, należy zrezygnować z makijażu oraz lakieru do włosów. Drobinki metali, które są zawarte w kosmetykach mogą sfałszować wynik.
Bezpośrednio po badaniu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta. W dniu badania można zażyć leki, bowiem rezonans nie wpływa na ich działanie. Rezonans magnetyczny można wykonać także podczas miesiączki, dzień cyklu nie wpływa na wynik badania.
Przeciwwskazaniem są:
 • Klaustrofobia,
 • Metalowe ciała obce w organizmie,
 • Wszczepione urządzenia elektryczne,
 • Dodatkowo nie wskazane jest wykonywanie badania u kobiet w I trymestrze ciąży.
Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu:
 • Posiadanie wszczepionych urządzeń elektrycznych, posiadanie metalowych elementów w organizmie,
 • Klaustrofobię.
W trakcie badania należy zgłosić:
 • Wszelakie dolegliwości,
 • Wszystkie objawy po podaniu dożylnego środka z kontrastem.
Badanie jest bezbolesne, jednakże może wywołać uczucie dyskomfortu po przez konieczność pozostanie przez kilkadziesiąt minut w jednej pozycji bez ruchu, gdyż ma to wpływ na jego jakość.
Na badanie należy przyjść na czczo lub co najmniej 6h wcześniej nie należy przyjmować pokarmu. Na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zaleca się wypicie około 1 litra wody niegazowanej, w celu dobrego nawodnienia organizmu. Na badanie należy przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym elementów metalowych typu: guziki, pasek, zegarek, gdyż mogą zakłócać obraz.
Bezpośrednio po badaniu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta. W dniu badania można zażyć leki, bowiem tomografia nie wpływa na ich działanie. Tomografię komputerową można wykonać także podczas miesiączki, dzień cyklu nie wpływa na wynik badania.
Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu:
 • Ciąża,
 • Poprzednie wyniki badań,
 • Aktualny wynik poziomu kreatyniny we krwi,
 • Poinformować jeśli w przeszłości wystąpiła jakakolwiek alergia na leki lub jodowe środki kontrastowe.
W trakcie badania:
Pacjent w trakcie badania, pomimo zamknięcia ma możliwość kontaktu z badającymi. Wszelkie nagłe dolegliwości oraz jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka kontrastowego należy zgłosić osobie wykonującej badanie.
Po badaniu:
Jeśli podczas badania, podany był środek kontrastowy może niekiedy wywołać: uczucie gorąca, metaliczny posmak w ustach, zawroty głowy, kołatanie serca. Jeśli wystąpił którykolwiek wymienionych objawów należy zgłosić personelowi.
W celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu należy spożyć około 2,5 litra wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin.
Dwa dni przed badaniem - dieta lekkostrawna.
Dzień przed badaniem dieta płynna oraz Fortrans - jedna saszetka rozpuszczona w jednym litrze wody.
W dniu badania:
 • rano wlewka - enema,
 • na czczo,
 • wynik kreatyniny,
 • do pracowni zgłosić się z osobą towarzyszącą,
 • zabrać dwa litry wody niegazowanej.

Szukaj nas tutaj:

 • pomorskie
  pin
 • warmińsko-mazurskie
  pin
 • mazowieckie
  pin
 • wielkopolskie
  pin
 • dolnośląskie
  pin
 • śląskie
  pin
 • małopolskie
  pin
 • pomorskie
  pin
 • zachodnio-pomorskie
  pin
 • warmińsko-mazurskie
  pin
 • kujawsko-pomorskie
  pin
 • podlaskie
  pin
 • lubuskie
  pin
 • podkarpackie
  pin
 • świętokrzyskie
  pin
 • łódzkie
  pin
 • opolskie
  pin
 • dolnośląskie
  pin
 • lubuskie
  pin